Σελίδες

Δευτέρα 24 Ιανουαρίου 2011

Εκρηκτική στο δεύτερο ημίχρονο

Η ομάδα μπάσκετ της Νίκης Βόλου συνέτριψε με 49-95 τον Αλέξανδρο Αξιούπολης για την 12η αγωνιστική του 1ου Ομίλου Βορρά της Γ' Εθνικής.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι δυσκόλεψαν τη βολιώτικη ομάδα και η ανάπαυλα τους βρήκε να προηγούνται στο σκορ με 41-38. Στην επανάληψη όμως η Νίκη κυριάρχησε κατά κράτος του αντιπάλου, αλλάζοντας το σύστημα της άμυνας σε ζώνη και ήταν καταιγιστική στην επίθεση.

Σε πολύ καλή μέρα βρέθηκε ο Θυμνιός ο οποίος ήταν ο κύριος εκφραστής της Νίκης στην επίθεση πετυχαίνοντας 21 πόντους. Ο Ζαρογιάννης ήταν ανίκητος κάτω από το καλάθι όπου σταμάτησε στους 19 πόντους.

Διαιτητές: Λαζαρίδης - Τριανταφυλλίδης.
Τα δεκάλεπτα: 22-17, 41-38, 48-71, 49-95.
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞ. (Καλαβάζης): Τάτσης 3, Στράτζαλης 4, Βακιρλής 2, Σιδηρόπουλος 18 (3), Καλαβάζης 4, Σιώτκας 7 (1), Φιλιππίδης 11.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ζαφειρούδης): Ζαρογιάννης 19, Αναγνωστόπουλος Μ. 6, Σαμαράς 5 (1), Καραμανώλης 3, Τσακλάγκανος 2, Θυμνιός 21, Κουτίνας 14 (2), Τσώλης 10, Μαυρογιάννης 2, Αναγνωστόπουλος Χρ.4, Χριστομάνος 7, Μυστηλιάδης 2.