Σελίδες

Δευτέρα 18 Απριλίου 2011

Πιο κοντά στην άνοδο η ομάδα μπάσκετ της Νίκης

Πιο κοντά στην άνοδο βρίσκεται η Νίκη Βόλου μετά και τη μεγάλη νίκη της με 74-68 επί του φορμαρισμένου Φοίνικα Λάρισας.
Οι κυανόλευκοι έχοντας και τον "αέρα" νίκης που τους δίνει ο κόσμος τους, ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και είχαν το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκειά του. Το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 47-29 υπέρ των γηπεδούχων, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη έφτασε τη διαφορά στους 23 πόντους.
Στη συνέχεια η Νίκη έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλό της να ροκανίσει τη διαφορά και να μειώσει μέχρι και στους 3 πόντους λίγα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Εκεί όμως οι ψυχραιμότεροι σουτέρ της ομάδας ανέλαβαν δράση και διαμορφώθηκε το τελικό 74-68 μέσα σε πανηγυρικό κλίμα με τον κόσμο να φωνάζει "νάτοι νάτοι οι πρωταθλητές"!

Διαιτητές: Τσιαπλής - Παπανικολάου.
Τα δεκάλεπτα: 23-18, 47-29, 61-48, 74-68.
ΝΙΚΗ (Ζαφειρούδης): Ζαρογιάννης 9, Αναγνωστόπουλος Μ., Σαμαράς 5, Χριστομάνος, Αναγνωστόπουλος Χρ., Στάμος, Θυμνιός 12, Κουτίνας 22 (2), Τσώλης 24 (6), Μυστηλιάδης 2.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡ. (Θεοδωρόπουλος): Τσαμπαλής 24 (1), Τσιλούλης, Παρασκευόπουλος, Γιούδας 6, Καρπούζας 1, Γκαγκανάτσιος 15, Τσακνάκης 3, Παπαδόπουλος 5, Δεληχρήστος 14 (2).