Σελίδες

Κυριακή 9 Ιανουαρίου 2011

Βαριά ήττα στη Λάρισα

Την ήττα με 86-66 γνώρισε η Νίκη Βόλου στο κλειστό του Αγ. Θωμά από τον Φοίνικα Λάρισας στην 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' Εθνικής κατηγορίας.

Σε αυτό το ματς η Νίκη παρουσιάστηκε με αρκετά προβλήματα και σημαντικές ελλείψεις, καθώς απουσίαζε λόγω ίωσης ο βασικός πλέι μέικερ Γρηγόρης Μυστηλιάδης ο οποίος αποτελεί τον παίκτη "ορχήστρα" της ομάδας, ο Λευτέρης Στάμος λόγω στρατιωτικών υποχρεώσεων, ενώ ο Παναγιώτης Τσώλης αγωνίστηκε με προστατευτικό νάρθηκα στο δάχτυλο.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και απέκτησαν μεγάλη διαφορά στο σκορ από νωρίς. Ο προπονητής Γιώργος Ζαφειρούδης αντιλαμβανόμενος πως υπάρχει πρόβλημα στην ανάπτυξη της ομάδας, έβαλε στην θέση του πλέι μέικερ τον Παναγιώτη Τσώλη αντικαθιστώντας τον Μανωλή Αναγνωστόπουλο. Όμως αυτή η ενέργεια δεν ήταν αρκετή για να ανατρέψει την δυσλειτουργία της ομάδας σε άμυνα και επίθεση, καθώς το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 29-10 υπέρ των γηπεδούχων.
Με στόχο πλέον την μείωση της διαφοράς, ο κόουτς της ομάδας ανακάτευε συνεχώς την τράπουλα τοποθετώντας σε διαφορετικές θέσεις όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του, χωρίς ωστόσο να επιτευχθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα αφού το ημίχρονο έληξε με 49-33.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Βόλου προσπάθησε να αντεπιτεθεί, όμως η εκνευριστική ευστοχία των αντιπάλων έξω από την γραμμή των 6,75 ανέβασε την διαφορά σε 70-49 στο τελείωμα του τρίτου δεκαλέπτου. Το τελευταίο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό και το τελικό σκορ 86-66 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Φοίνικας Λαρ. - Νίκη Βόλου 86-66