Σελίδες

Δευτέρα 23 Μαΐου 2011

Αριστοτέλης Επανομής - Νίκη Βόλου 69-88

Θριαμβεύτρια επέστρεψε η Νίκη Βόλου από την Επανομή κερδίζοντας με σκορ 69-88 τον Αριστοτέλη για την 26η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' Εθνικής. Μαζί της αρκετοί φίλαθλοι που πανηγύρισαν την άνοδο της ομάδας στη Β' Εθνική κατηγορία.

Ο αγώνας δεν ήταν εύκολος αφού η Νίκη Βόλου συνάντησε έναν σκληροτράχηλο αντίπαλο που πάλεψε δυνατά το παιχνίδι. Επίσης, δεν αγωνίστηκε ο Γρηγόρης Μυστηλιάδης αν και ακολούθησε την αποστολή, καθώς δεν ξεπέρασε ακόμη τον τραυματισμό του.

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τους γηπεδούχους ζεστούς με εύστοχα σουτ τριών πόντων να προηγούνται στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια η Νίκη βελτίωσε την άμυνά της και πήρε ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Αριστοτέλης δεν παρέδωσε τα όπλα και πέρασε μπροστά με 55-51 στο 25'.
Η βολιώτικη ομάδα βρήκε τις λύσεις που ήθελε και κατάφερε να φέρει στον έλεγχό της το παιχνίδι. Μάλιστα στο τελευταίο 5λεπτο της αναμέτρησης έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της μεγάλωσε τη διαφορά για να διαμορφωθεί το τελικό 69-88.

Οι πολυπληθείς φίλαθλοι της Νίκης μετέτρεψαν σε έδρα το κλειστό της Επανομής και σαφώς βοήθησαν πολύ ψυχολογικά τους παίκτες του Γιώργου Ζαφειρούδη για να φτάσουν στην επιτυχία. Φυσικά με την λήξη του αγώνα ξέσπασαν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς μαζί με τους καλαθοσφαιριστές της ομάδας.