Σελίδες

Κυριακή 20 Φεβρουαρίου 2011

Η Νίκη επικράτησε με 65-60 του Αιγινιακού σε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι

Έχοντας τους περιφερειακούς της σε καλή μέρα και την βοήθεια του κόσμου στο πλευρό της, η Νίκη επικράτησε με 65-60 του Αιγινιακού στο κλειστό της Ν. Ιωνίας στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου Βορρά της Εθνικής μπάσκετ.
Ο αγώνας με τον Αιγινιακό μόνο εύκολος δεν ήταν, καθώς η ομάδα του Αιγινίου πάλεψε το παιχνίδι στα ίσια μέχρι το τέλος. Η Νίκη έκανε καλό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο (20-11), όμως στη συνέχεια μπλόκαρε και έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 31-29 στο ημίχρονο. Μάλιστα στην επανάληψη ο Αιγινιακός πέρασε μπροστά στο σκορ και το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά. Οι κυανόλευκοι κατάφεραν να ξαναπάρουν τα ηνία του παιχνιδιού, χωρίς όμως να ξεφύγουν και η νίκη κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.
Σε καλή μέρα βρέθηκαν οι δύο σουτέρ της Νίκης Κουτίνας και Τσώλης οι οποίοι έδωσαν λύσεις από την περιφέρεια, με άξιους συμπαραστάτες τον Θυμνιό και τον Ζαρογιάννη κάτω από την ρακέτα πετυχαίνοντας 18 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Τάτσικας - Ανδρόνικος.
Τα δεκάλεπτα: 20-11, 31-29, 51-45, 65-60.
Νίκη Β. (Ζαφειρούδης): Ζαρογιάννης 12, Αναγνωστόπουλος Μ., Σαμαράς, Στάμος, Αναγνωστόπουλος Χρ., Χριστομάνος 4, Θυμνιός 18, Κουτίνας 15, Τσώλης 10 (1), Μυστηλιάδης 6 (1).
Αιγινιακός (Θωμαΐδης): Μπάγκι 7 (1), Μωυσιδης, Καλαϊτζίδης, Γκουντίνας, Στυλιανίδης, Αλβανός, Βαφείδης, Βουλτσίδης 19 (2), Κουρκούτας 9 (1), Δένης 15, Λωτζανιώτης 10.