Σελίδες

Δευτέρα 7 Φεβρουαρίου 2011

Κέρδισε και συνεχίζει για την άνοδο

Μεγάλη νικήτρια με 71-60 αναδείχθηκε η Νίκη Βόλου στην αναμέτρηση με την συμπολίτισσα Μεταμόρφωση, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου Βορρά του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' Εθνικής.

Όμορφο παιχνίδι έγινε στο κλειστό της Ν. Ιωνίας, με τις δύο ομάδες να δίνουν δυνατές μάχες κάτω από τα καλάθια.

Η Νίκη έκανε καλό ξεκίνημα και πήρε διαφορά 10 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο. Συνεχίζοντας με τον ίδιο ρυθμό αύξησε την διαφορά και το ημίχρονο την βρήκε προηγούμενη με 42-28.

Η Νίκη που ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από την αντίπαλό της, παρά μόνο στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν η Μεταμόρφωση μείωσε την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους. Όμως η ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη ήταν πιο ψύχραιμη και ουσιαστική στα κρίσιμα λεπτά και έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση.

Για τη Νίκη Βόλου πρώτος σκόρερ ήταν ο Γρηγόρης Μυστηλιάδης με 17 πόντους, ο οποίος έδειξε χαρακτήρα παρά το προσωπικό πρόβλημα που αντιμετώπισε. Πολύ καλή απόδοση είχαν επίσης οι Τσώλης και Κουτίνας, με τον δεύτερο να πετυχαίνει δύο καθοριστικά τρίποντα σε καθοριστικά σημεία του δευτέρου ημιχρόνου.

Η Νίκη αντιμετώπισε πρόβλημα στους ψηλούς της, γιατί ο Ζαρογιάννης έκανε νευρικό παιχνίδι και χρεώθηκε από νωρίς με τρία φάουλ. Για τον λόγο αυτό ο Γιώργος Ζαφειρούδης τον προφύλαξε, χρησιμοποιώντας στην θέση του τον Λευτέρη Στάμο και τον Χρήστο Αναγνωστόπουλο.

Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Νίκος Τοπούζης με 19 πόντους, ο οποίος με τις προσωπικές του ενέργειες κρατούσε την Μεταμόφωση μέσα στο παιχνίδι.

Την αναμέτρηση παρακολούθησε αρκετός κόσμος που κατέκλυσε τις εξέδρες του κλειστού γυμναστηρίου και οι οργανωμένοι φίλαθλοι της Νίκης έκαναν αισθητή την παρουσία τους με τις εκδηλώσεις τους.

Διαιτητές: Σιμητόπουλος - Τζήμα
Τα δεκάλεπτα: 21-11, 42-28, 61-45, 71-60.
ΝΙΚΗ (Ζαφειρούδης): Ζαρογιάννης 8, Αναγνωστόπουλος Μ. 3, Σαμαράς 7, Αναγνωστόπουλος Χρ., Στάμος, Χριστομάνος, Θυμνιός 10, Κουτίνας 13 (2), Τσώλης 13, Μυστηλιάδης 17 (3).
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ (Μυριντζής): Καραγιώργος Θ. 6 (1), Καραγιώργος Γ. 7, Υφαντόπουλος 3, Ντίκας 5, Μπόγδανος 7, Καλογερόπουλος 6, Τοπούζης 19, Φρουσκλιάς 7, Καραρήγας, Τσαπραΐλης.